Blog Details

Blog Image
زبان انگلیسی

آیا لهجه بر نمره بخش Speaking آیلتس تأثیر می‌گذارد؟

 • 1401/05/09
 • 2339 Views

تلفظ بخش مهمی از کسب نمره بالا در بخش Speaking آیلتس به شمار می‌آید، بنابراین طبیعی است که داوطلبان در مورد لهجه خود و تاثیر آن بر نمره آیلتس نگران باشند. در جامعه‌‌ی امروزی، لهجه‌های انگلیسی بسیار متفاوتی از جمله: بریتانیایی، آمریکایی، ایرلندی، کانادایی و اسکاتلندی وجود دارد. در کنار آنها لهجه‌های فرعی دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل بی‌انصافی است که اگزمینر آزمون از یک لهجه خاص حمایت کند.

اگزمینرهای آزمون آیلتس معلمان باتجربه‌ای هستند و برای ارزیابی توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی گواهینامه دریافت کرده‌اند. آنها همواره آماده‌ی شنیدن طیف گسترده‌ای از لهجه‌ها هنگام برگزاری آزمون هستند تا زمانی که لهجه شما بر توانایی برقراری ارتباط تأثیر نمی‌گذارد و تلفظی واضح و دقیق داشته باشید می‌توانید با هر لهجه‌ای صحبت کنید.

به عبارت دیگر اگزمینر کسی را از روی لهجه قضاوت نمی‌کند، اما توجه داشته باشید که لهجه را هرگز تقلید نکنید، زیرا این موضوع ممکن است روی نمره بخش Speaking آیلتس تاثیر منفی داشته باشد. در ادامه‌ دلایل مهم نبودن لهجه در آزمون آیلتس و معیارهای اصلی این آزمون را مورد بررسی قرار می‌دهیم:


4 معیار اصلی ارزیابی بخش Speaking

در آزمون Speaking، عملکرد شما بر اساس این چهار معیار اصلی ارزیابی خواهد شد:

 • تسلط و انسجام در گفتار
 • دانش لغت
 • دانش گرامری و دقت در استفاده از آن
 • تلفظ

تلفظ و لهجه با یکدیگر تفاوت دارند. تلفظ، توانایی شما در ایجاد صدای یک کلمه به صورت واضح و صحیح است و در آزمون Speaking آیلتس توانایی تلفظ واضح و دقیق کلمات بررسی می‌شود. در سوی دیگر لهجه روشی متمایز برای تلفظ یک کلمه است. لهجه هر فرد می‌تواند تحت تأثیر مکان زندگی، مکان زندگی والدین یا حتی موقعیت اجتماعی او باشد.

تسلط و انسجام در گفتار در بخش Speaking

تسلط بر آزمون به معنای داشتن مهارت در زمینه‌هایی مانند: گرامر، واژگان و اعتماد به نفس است. در ابتدا داشتن تسلط ممکن است موضوعی چالشی به نظر برسد اما شما می‌توانید با ساده‌سازی این مهارت‌ها و اجتناب از اشتباهات متداول، موفق شوید. یکی از مواردی که برای بهبود تسلط باید به آن توجه کنید صحبت کردن درخصوص موضوعات ناآشنا است.

دانش لغت در بخش Speaking

شما باید طیف گسترده‌ای از واژگان داشته باشید. داشتن دانش لغوی یکی از قوی‌ترین ابزارها در پارت Speaking آیلتس به شمار می‌آید. موضوع بعدی این است که باید دقیقا بدانید اگزمینر به دنبال چه چیزی است؟ اگزمینر آیلتس نمی‌خواهد شما با کلمات طولانی یا پیچیده خودنمایی کنید. درعوض آنها از داوطلبین انتظار دارند واژگان را به عنوان یک ابزار جهت برقراری ارتباط بهتر استفاده کنند.

grammar

دانش گرامری و دقت در استفاده از آنها در بخش Speaking

در آزمون Speaking آیلتس باید از مجموعه‌ای از ساختارهای گرامری به طور دقیق و مناسب استفاده کنید. با استفاده نادرست و نابجا گرامر در این بخش نمره از دست می‌دهید.

تلفظ در بخش Speaking

تلفظ هم می‌تواند نمره شما را افزایش داده یا به کل به آن آسیب برساند. اگر اگزمینر نتواند حرف شما را بفهمد، دیگر تسلط، گرامر یا واژگان برای او اهمیت چندانی نخواهد داشت. نحوه بیان کلمات با توجه به این موارد اهمیت دارد:

 • Stress
 • Intonation
 • Rhythm

چگونه در بخش Speaking واضح‌تر صحبت کنیم؟

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به نکاتی خواهیم داشت که به شما کمک می‌کنند واضح‌تر صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که اگزمینر صحبت‌های شما را درک می‌کند:

از Stress استفاده کنید

در زمان صحبت کردن و برای کمک به برقراری ارتباط و بیان نظرات خود از Stress استفاده می‌کنیم. در بخش Speaking، بخش کلیدی جهت درک مکالمه، استفاده از صدا برای برقراری ارتباط معنادار است. Stress می‌تواند برای تاکید بر کلمات مهم یا مقایسه چیزی که در مورد آن صحبت می‌کنید استفاده شود.

لهجه شما بر نحوه ارائه صداها و کلمات تاثیر دارد. شما باید بر تک تک کلمات به درستی تاکید کنید که معنی اشتباهی از آنها برداشت نشود. اگر اگزمینر صحبت‌های شما را درک نکند به دلیل تلفظ اشتباه و الگوهای stress غیرمعمول است، درنتیجه احتمالا به دلیل نامشخص بودن معنی، نمره کمتری دریافت خواهید کرد.

ielts_examiner

از Intonation استفاده کنید

وقتی در مورد لحن صحبت می‌کنیم، منظورمان بالا و پایین رفتن صدای شما هنگام صحبت کردن است. مطمئن شوید که از صدای خود برای کمک به برقراری ارتباط استفاده می‌کنید. به طور مثال وقتی سوالی می‌پرسیم، معمولا لحن صدای ما در آخر جمله بالا می‌رود. این موضوع مانند علامت‌گذاری در نوشتن است. وقتی یک عبارت را تمام می‌کنیم، لحن صدایمان افت می‌کند.

این موضوع به برقراری ارتباط کمک می‌کند، زیرا می‌دانیم که گوینده در حال پایان دادن یک جمله است. اگر به صورت یکنواخت صحبت کنید، بدون پستی و بلندی به نظر می‌رسید و این امر باعث می‌شود که اگزمینرها نتوانند آنچه را که می‌گویید را دنبال کنند.

از Rhythm استفاده کنید

زبان انگلیسی زبانی است که Stress دارد و از Rhythm (ریتم) برای برقراری ارتباط با سرعت مناسب استفاده می‌کند. به عنوان مثال، اگر آهنگی را می‌خوانید، از جمله‌بندی، ریتم و Stress برای بیان منظور استفاده می‌کنید. این مورد در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی نیز کاربرد دارد.

دیگر راهکارها

 1. واضح و با سرعت طبیعی صحبت کنید و بر کلمات مهم یا ایده‌هایی که می‌خواهید بیان کنید، تاکید داشته باشید.
 2. با عبارات معنی‌دار صحبت کنید و پاسخ‌های تک کلمه‌ای تولید نکنید.
 3. زیر و بم صدای خود را تغییر دهید و الگوهای لحن انگلیسی که هر روز در فیلم‌، سریال یا مکالمات می‌شنوید را تقلید کنید.
 4. خیلی آهسته صحبت نکنید، زیرا دنبال کردن صحبت‌هایتان دشوار خواهد بود.
 5. روی لهجه خود زیاد Stress نداشته باشید.
 6. کلمات خود را در عبارات معنی‌دار بیان کنید؛ مثلا: “when I was child – I loved playing soccer”.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که همه افراد با لهجه‌های مختلف صحبت می‌کنند. سعی کنید با تماشای برنامه‌های خبری انگلیسی، فیلم، برنامه‌های تلویزیونی و گوش دادن به پادکست یا رادیو انگلیسی، خود را در معرض طیف وسیعی از لهجه‌ها قرار دهید و اگر در روز امتحان همچنان استرس داشتید، تصور کنید که در یک کافی‌شاپ با یکی از دوستانتان نشسته‌اید و صحبت می‌کنید.

با دریافت بسته خودآموز زبان آیلتس می توانید در آزمونهای آیلتس بدرخشید.

Resource:

Share this post

Reviews(0)

Leave your thought here

Please Login and then leave a comment. Login

 مشاوره تلفنی