جزئیات مقاله

Blog Image
زبان انگلیسی

نرم افزار تشخیص گفتار چقدر برای بهبود مهارت های تلفظ موثر است؟

 • 1401/06/10
 • 2975 بازدید‌
این فناوری اولین بار در سال 1936 با اختراع اولین دستگاه گفتار به نوشتار به نمایش درآمد.
در دنیای امروزی، فناوری تشخیص گفتار می‌تواند کارکردهای زیادی داشته باشد، از دیکته کردن پیام‌های متنی هنگام رانندگی یا عدم امکان ارسال پیامک، درخواست از دستگاه برای پخش آهنگی خاص یا رزرو شام.
توانایی برقراری ارتباط با دستگاه‌ها، در چند دهه گذشته گسترش یافته است و به اکثر فناوری‌هایی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، گسترش یافته است.
 

چگونه تشخیص خودکار گفتار می تواند به زبان آموزان کمک کند؟

نرم افزار تشخیص خودکار گفتار (ASR) می تواند برای کمک به زبان آموزان برای بهبود تلفظ خود از طرق مختلف موثر باشد. این شامل:

تصویر دوره
ایجاد مهارت:
  فعالیت‌های مبتنی بر ASR فرصت‌هایی را برای زبان‌آموزان فراهم می‌کند تا تمرینات گفتاری بیشتری در خارج از کلاس داشته باشند.
تصویر دوره
شخصی سازی یادگیری:
  دانش آموزان می توانند با سرعت خود پیش بروند و مطابق با نیازهای خاص خود تمرین کنند. می توانند هر زمان که بخواهند تمرین صحبت کردن را انجام دهند، بدون اینکه نیازی به زمان‌بندی با شریک مکالمه خود داشته باشند.
تصویر دوره
ارائه بازخورد عینی:
  زبان آموزان به سختی می توانند اشتباهات تلفظی خود را بشنوند. بازخورد مبتنی بر ASR می‌تواند به شناسایی اشتباهات زبان‌آموزان کمک کند و به آنها نشان دهد که کجا باید پیشرفت کنند.
تصویر دوره
توانمندسازی دانش آموزان برای یادگیری
  فعالیت‌های تشخیص گفتاری زبان‌آموزان را قادر می‌سازد تا خودشان بدون معلم تمرین کنند.
تصویر دوره
ایجاد محیطی کم اضطراب
  زبان آموزان هنگام تمرین تلفظ با بازخورد ASR احساس عصبی یا قضاوت نمی کنند . تمرین با یک برنامه می‌تواند شما را در مهارت‌های خود مطمئن‌تر کند و در نهایت برخی از عوامل ترس صحبت با افراد بومی واقعی را از بین ببرد .

تشخیص خودکار گفتار چقدر موثر است؟

  تصویر دوره
  اثربخشی ASR به فناوری استفاده شده بستگی دارد

 • نرم افزار گفتار به متن (مانند نرم افزاری که برای دیکته استفاده می شود) ابزار کم هزینه و انعطاف پذیری را ارائه می دهد که می تواند توسط معلمان در کلاس استفاده شود.
 • فناوری ارزیابی خودکار گفتار، مانند آنچه در پلتفرم یادگیری انگلیسی بدون توقف استفاده شده است، به طور خاص طراحی شده است تا به زبان آموزان بازخورد دقیقی در مورد جایی که نیاز به پیشرفت دارند ارائه دهد. هنگامی که این فناوری در یک برنامه آموزشی گنجانده می شود، می تواند بازخورد دقیق و عملی را به زبان آموزان ارائه دهد تا به آنها در تلفظ کمک کند.
 • با این حال، موثر بودن یا نبودن فناوری تشخیص گفتار به نگرش یادگیرنده نسبت به تلفظ و باورهای آنها در مورد اثربخشی فناوری نیز بستگی دارد. اگر زبان‌آموزان باور نداشته باشند که می‌توانند تلفظ خود را بهبود بخشند، و یا باور نداشته باشند که فناوری کار می‌کند، در این صورت انگیزه‌ای برای استفاده از فعالیت‌های تلفظ نخواهند داشت.
 • عوامل دیگری مانند ملیت و سن نیز می توانند بر نحوه استفاده زبان آموزان از فعالیت های تلفظ تأثیر بگذارند.
 • Mobile Application Picture
  شکل 3
  شبیه ساز مکالمه Nonstop English

  Nonstop English

  یک دانش آموز انگلیسی/ESL باید بر چهار مهارت تسلط داشته باشد: خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن. از این میان، تسلط بر صحبت کردن سخت ترین است.
  بسیاری از دانش‌آموزان ESL در مورد صحبت کردن انگلیسی خود احساس خجالت و شرم می‌کنند. حتی دانش‌آموزانی که اعتماد به نفس دارند، وقتی انگلیسی صحبت می‌کنند، اعتماد به نفس لازم را ندارند.
  دانش‌آموزان در تلاش برای صحبت کردن با چالش‌های مختلفی روبرو هستند:

  • یافتن کلمات مناسب
  • دستیابی به دستور زبان صحیح
  • ساخت جمله صحیح
  • استفاده از لحن مناسب


  دانش‌آموزانی که در 3 مهارت دیگر به سطوح مناسبی دست می‌یابند، بارها برای پیشرفت در صحبت کردن تلاش می‌کنند.
  معلمان در یک کلاس درس 30 نفره وقت کافی برای برخی از دانش آموزان ندارند تا به هر یک از آنها توجه فردی داشته باشند و مهارت های گفتاری را نقد کنند. اکنون معلمان می توانند از ابزار جدیدی برای گسترش خود و توجه به همه دانش آموزان استفاده کنند.


  Nonstop English بر ایجاد فعالیت های جذاب برای دانش آموزان در یادگیری ترکیبی، فرمت های خودآموزی و فعالیت های تقویتی تمرکز دارد. یکی از این فعالیت‌ها در حال حاضر، تمرین سخنرانی هدایت‌شده است.
  دانش آموز می تواند یکی از سخنرانانی را که می خواهد نقش او را بازی کند انتخاب کند. هنگامی که فعالیت شروع می شود، سیستم نقش سخنران دیگر را بازی می کند و دانش آموز را ترغیب می کند که خطوط خود را بیان کند. بنابراین دانش آموز می تواند بدون حضور با معلم در یک گفتگوی واقعی شرکت کند. در واقع، دانش‌آموزان راحت‌تر در این سیستم تمرین می‌کنند. آنها نباید خجالتی باشند زیرا معلم آنها را قضاوت نمی کند. تمرین روی سیستم واقعا فشار را کم می کند!
  هنگامی که دانش آموز یک درس را به پایان رساند، او این فرصت را خواهد داشت که خودش صحبت کردن را تمرین کند. برای یک مبتدی، جملات رایج ساده ای را روی صفحه ارائه می دهیم که او با میکروفون صحبت می کند. سیستم صدا را می گیرد و دقیقاً آنچه گفته شده را روی صفحه می نویسد. اگر تلفظ خوب بود، کل جمله به درستی روی صفحه ظاهر می شود و نمره می دهد.
  این فعالیت‌های جذاب محتوا را تقویت می‌کنند و مهم‌تر از آن، هر زمان که دانش‌آموز بخواهد، تمرین صحبت کردن را ارائه می‌دهد. هر چه دانش آموز تمرین مکالمه ای بیشتری داشته باشد، دقت دیکشنری، مهارت گفتاری و اعتماد به نفس بیشتری کسب می کند. وقتی دانش آموز بعد از صحبت کردن، آنچه را که روی صفحه ظاهر می شود دوباره می خواند، می تواند خطاهای تلفظ را شناسایی کند و دوباره آن را امتحان کند تا کیفیت را بهبود بخشد.
  دانش آموزان می توانند به تعداد دلخواه اصلاح و تغییر ایجاد کنند. از آنجایی که فعالیت‌های تشخیص صدا به‌طور خودکار درجه‌بندی می‌شوند، معلمان به راحتی می‌توانند عملکرد دانش‌آموز را در هر زمان ببینند و در صورت نیاز کمک بیشتری ارائه کنند. امروز به دانش آموزان خود کمک کنید تا مهارت های زبان شفاهی و اعتماد به نفس خود را تقویت کنند.

  منبع:

  اشتراک این پست

  نظرات(0)

  فکر خود را اینجا بگذارید

  لطفا ابتدا وارد شوید و سپس نظر خود را ارسال نمایید ورود

   مشاوره تلفنی